Достапни линкови

Се самозапали човек во Тибет


Демонстрант против кинеската власт во Тибет им подлегна денеска на повредите откако вчера се самозапали во знак на протест на плоштад во кинеската провинција Гансу, јавува Радио Слободна Азија. Активистите од „ Слободен Тибет“ соопштија дека демононстрантот пред да се самозапали оддржал говор посветен на слободата на верско убедување и слобода на изразување и јазик.
Од 2009 година околу 50 луѓе се самозапалиле во знак на протетс против кинеската власт во хималајскиот регион.
XS
SM
MD
LG