Достапни линкови

Чавез бара 4 -ти мандат на изборите во Венецуела


Венецуелците денеска ќе излезат на избори да одлучат дали Хуго Чавез треба да добие и 4-ти претседателски мандат. Тој е на претседателската фотелја од 1999 година и се соочува со можност да биде сменет од неговиот против кандидат Хенрике Каприлес.
Според предизборните анкети, Чавез е во предност, но опозицијата твдри дека нивниот кандидат има реални шанси да победи на изборите. Чавез е сојузник со руската, белоруската и иранската влада, и е на власт подолго од кој било претседател во Латинска Америка. Организациите за заштита на човекови права често пати го критикуваат за коритење на репресивни мерки за време на неговото владење.
XS
SM
MD
LG