Достапни линкови

Меркел во вторник во Грција


Ангела Меркел, Андонис Самарас
Германскиот канцелар Ангела Меркел во вторник ќе допатува во Атина каде што ќе се состане со грчкиот премиер Андонис Самарас кој оцени дека тоа преставува добра вест. „Ќе ја примиме како што му доликува на лидер на голема сила и пријателска земја“ изјави Самарас. Меркел не е многу пожелна во Грција со оглед на нејзиниот цврст став околу острите мерки за штедење што треба да ги спроведат грците. Најголемите грчки синдикати за во вторник најавија демонстрации пред парламентот.
XS
SM
MD
LG