Достапни линкови

Бан ки Мун: од санкциите најпогодени обичните иранци


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун изјави дека обичните иранци најмногу ги чувствуваат ефектите од меѓународните санкции, како растечката инфлација, невработеноста и недостигот на лекови. Во извештајот до Генералното собрание тој додава дека санкциите се пречка и за хуманитарната помош. Иран е под санкции поради одбивањето да го запре збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG