Достапни линкови

Лајчак: Евроинтеграциите повеќе не се приоритет за Западен Балкан


Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак изјави дека европските интеграции повеќе не се приоритет за Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Албанија, и оти ниту една земја не може да претендира да биде клучна во регионот, јави Танјуг.
Во интервју за порталот „ЕуИнсајд“, Лајчак говорејќи за перспективите на европските интеграции на регионот рече дека Хрватска и Црна Гора успеале да ја убедат ЕУ оти влезот во Европа им е приоритет, но оти тоа не може да се каже за другите.
XS
SM
MD
LG