Достапни линкови

Меѓународен самит за жени се одржува во Косово


Косово е домаќин на меѓународен самит за жени кој се одржува во главниот град Приштина. На настанот присуствуваат жени од целиот свет и ќе се разговата за економски прашања и инволвираност на жените во политиката. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, при своето обраќање преку видео линк, изјави дека “конференцијатѕа претставува зголемување на разбирањето за создавање на економски можности, политички прогрес и социјална еднаквост кој се потребни за женските идеи, енергија и перспектива”.
XS
SM
MD
LG