Достапни линкови

По забраната Парадата на Гордоста ќе се оддржи во затворен објект


Организаторите на беградската „Парада на гордоста“ најавија дека поради забраната за оддржување на манифестацијата од страна на полицијата тие ќе ја оддржат во затворен објект. Еден од организаторите, Горан Милетиќ изјави дека власта греши ако мисли дека со забраната ќе натера активистите на ЛГБТ да се откажат. Тој истакна дека „парадата не е циркус и нема да си замине од градот – ЛГБТ популацијата ќе бидат и ќе останат тука и следните години“.
XS
SM
MD
LG