Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН ќе одржи состанок за Сирија


Турските војници заземаат положба во турскиот град Акчакале
Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи состанок по барање на Турција за преземање на „неопходни мерки “ за да се сопре сириската агресија.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја повика Сирија јавно да објасни дека инцидентот бил случаен и дека нема да се повтори.
Турскиот вицепремиер Бесир Аталај по одобрувањето на Парламентот за прекугранична воена операција во Сирија, изјави дека оваа одлука не е за отпочнување војна.
Ваквата одлука следува по вчерашниот инцидент при кој од Сирија би испукана минофрлачка ракета кон туркиот пограничен град Акчакале при што згаинаат 5 цивили а 12 се ранети
XS
SM
MD
LG