Достапни линкови

Иран ги повика на воздржаност Сирија и Турција


Сирискиот град Тал ал Абјад
Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Амир Адбилахиан побара од Сирија и Турција да покажат воздржаност по нападот врз Акчакале, затоа што инцидентот може да прерасне во поголем конфликт. Тој побара од двете страни да спроведат истрага за инцидентот и да согледаат кои се целите на непријателот во регионот . Адбилахиан додава дека во регионот дејствуваат вооружени екстремистички и терористички групи, па безбедноста според него зависи од засилената контрола на границите околу Сирија.
XS
SM
MD
LG