Достапни линкови

Експлозија во Турција го прекина доводот на гас од Азербејџан


Во јуни Турција и Азербејџан потпишаа договор за изградба на нова линија во вредност од 7 милијади долари.
Азербејџанската компанија за гас соопшти дека е прекинат доводот на природен гас на линијата Баку-Тбилиси- Ерзурум. Турските медиуми јавуваа дека доставата на гас е прекината откако синоќа се случила експлозија на гасоводната цевка во близина на туското село Карс. Не се регистрирани жртви од експлозијата. Во тек се поправки на госоводната линија во тој дел. Ова е втора експлизија за една година на таа линија. Минатиот месец азербејџанските, грузиските и турските војници оддржале воена вежба за подобрување на безбедноста покрај гасоводната линија.
Во јуни Турција и Азербејџан потпишаа договор за изградба на нова линија во вредност од 7 милијади долари.
XS
SM
MD
LG