Достапни линкови

Иран го попречува американското емитување за странство


Американскиот Борд на гувернери за медиуми соопшти дека Иран повторно ги попречува американските емисии за странство. Бордот наведува дека тоа би можело да е поврзано со вчерашните демонстрации околу вредноста на иранската валута и со масовните апсења. Со попречувањето се опфатени сигналите на Радио Фарда и на Гласот на Америка на персијски јазик, но и програмите на другите јазици кои одат преку Еутелсат.
XS
SM
MD
LG