Достапни линкови

Киргистан: обвинети пратеници за обид за соборување на власта


Бишкек, 03.10.2012.
Тројца пратеници од киргистанската опозициска партија Ата Зурт се обвинети за обид за насилно отфрлање на власта во Бишкек и за поттикнување на демонстрантите да влезат во парламентот и владата. Над илјада луѓе вчера барале национализација на еден рудник за злато, но собирот завршил со барање за смена на власта и со судири со полицијата. Во Киргистан се наоѓа американска воздухопловна база од каде што им се дава поддршка на воените операции во Авганистан .
XS
SM
MD
LG