Достапни линкови

Претседателот Иванов во посета на БиХ


Преседателот Ѓорге Иванов
Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, денеска и утре престојува во официјална посета на Босна и Херцеговина. Покрај разговорите со босанскиот државен врв, Иванов ќе ја посети базата ЕУФОР во Бутмир, каде ќе положи венец на спомен обележјето на загинатите припадници на АРМ и ќе оствари средба со македонскиот медицински тим. Европското движење на БиХ вечер на Иванов ќе му додели Орден за придонесот во регионалното европско партнерство, процесот на помирување и подобро разбирање меѓу народите во овој дел од Европа. Утре, претседателот Иванов во Бања Лука ќе се сретне со претседателот на Република Српска Милорад Додик.
XS
SM
MD
LG