Достапни линкови

Обвинети 11 луѓе за нелегална трговија со висока технологија


Американските власти соопштија дека е покренато обвинение против 11 луѓе кои се инволвирани во нелегалниот извоз на висока технологија од САД за руската војска и разузнавачки служби. Обвинителите во Њујорк соопштија дека микрелектронските уреди за кои се обвинети дека ги извезувале од САД во Русија се предмет на стога контрола од страна на американската влада поради нивниот потенција односно употреба во воени радари и надзорни системи, детонатори и оружја.Меѓу обвинетите има и две цивилни компании -една со седиште во САД а другата во Русија кои се сомничат дека ја извршувале набавката на електрониката под лажен изговор.
XS
SM
MD
LG