Достапни линкови

Жртви во Турција од конфликтот во Сирија


Градоначалник на турскиот јужен град Акчакале, Абдукаким Ајхан изјави дека било испукано еден минофрлачка ракета од соседна Сирија кон Турција при што загинале најмалку 3 лица а ранети се 8- мина. Станува збор за еден од поголемите погранични градови во Турција кои во изминативе 19 месеци откако е почнат конфликтот во Сирија е дел од насилните инциденти. Претходно сириските активисти за човекови права соопштија дека најмалку 50 лица загинале при три силни експлозии во сирискиот град Алепо, во делот кој е контролиран од владините сили
XS
SM
MD
LG