Достапни линкови

Забранета Парадата на Гордоста во Белград


Српското министертво за внатрешни работи соопшти дека е забрането одржување на Парадата на Гордоста во сабота во Белград заедно со сите други јавни настани планирани за тој ден. Во соопштението е наведено дека причината за забраната е превенција од можни нарушувања на јавниот ред и мир како и зачувување на безбедноста на граѓаните.
Еден од организаторите на настанот, Горан Милетиќ за Радио Слободна Европа изјави дека „забраната укажува на единство меѓу власта и хулиганите“. Претходно поглаварот на српската православна црква патријархот Иринеј ги повика властите да ја забранат Парадата бидејќи оддржувањето на таква манифестација е против традициите на Србија. Во 2010 година голем број луѓе беа повредени и приведени поради немирите кои настанаа откако националисти и хулигани ги нападнаа учесниците во Парадата. Минатата година оваа манифестација беше забранета.
XS
SM
MD
LG