Достапни линкови

Лавров - „ресетот“ на односите со САД не е вечен


Рускиот министер за надворешни работи во интервју за Комерсант изјави дека САД и Русија треба да сторат повеќе за да ги засилат економските врски бидејки „ресетот“ во односите не може да биде вечен.
На ресет или подобрени односи повика Барак Обама во 2008 пред да стане Претседател, но големи промени нема, бидејки остааа клучните разлики околу ракетниот штит, човековите права и конфликтот во Сирија.
Според Лавров, односите треба да се базираат врз заемна почит и немешање во внатрешните работи.
Лавров ги обвини западните медиуми дека го нарушуваат угледот на Русија.
Тој отфрли и политичка мотивираност во затворањето на членките на Пуси Рајот.
XS
SM
MD
LG