Достапни линкови

Најмалку 12 курдски бунтовници загинале во Турција


Турските сили за безбедност убиле 12 курдски бунтовници при денешната пресметка во југоисточна Турција, откако бунтовниците се обиделе да нападнат воена позиција во реонот на Шемдинли, во округот Хаќари.
Активисти на Курдската работничка партија, која Турција, САД и ЕУ ја сметаат за терористичка организација, во последните неколку месеци извршија серија напади врз воени цели и ги засилија своите напади.
XS
SM
MD
LG