Достапни линкови

Штрос Кан ослободен од обвиненијата во Франција


Обвинителите во Франција ја прекинаа истрагата по обвинението за силување кое беше покренато против поранешниот претседател на Меѓународниот монетраен фонд Доминик Штрос Кан. Во соопштението од јавното обвинителство е наведено дека жртвата ги повлекла обвинувањата. Жената првично тврдеше дека била силувана од Штрос Кан во Вашингтон во 2010 година. Штрос Кан ги негираше сите обвиненија. Тој си поднесе оставка од функцијата на Меѓунадорниот монетарен фонд во 2011 година откако првично за истото дело беше обввинет во Њујорк. Во тој случај обвинителите го отфрлија обвинението поради сомневање за кредибилноста на обвинителот.
XS
SM
MD
LG