Достапни линкови

Амнести Интернешнл бара спроведување на реформите во Египет


Амнести интернешнл со седиште во Лондон го повика Египет да ги спроведе реформите во полицијата и армијата. Организацијата објави извештај во кој се нотирани злоупотрена на човековите права од страна на безбедносните сили.
Организацијата тврди дека злоупотребите од страна на египетската полиција и војската продолжуваат понатаму и поминуваат неказнето и по рушењето на режимот на поранешниот преседател Хосни Мубарак.
Директорката на организацијата Сузан Носел го повика претседателот Мохамед Морси да се справи со, како што вели, „крвавото наследство со кое се врши кршење на човековите права и да гарантира дека никој не е над законот во Египет.“
Таа побара од властите да им дозвлат на експертите и набљудивачите од Обединетите Нации да ги посетат притворите, нешто што претходниот режим не го дозволуваше.
XS
SM
MD
LG