Достапни линкови

Саакашвили го призна поразот


Поддржувачите на „Грузиски сон “ ја прославија победата на изборите
Грузискиот претседател Михаил Саакашвили во телевизиско обраќање соопшти денеска дека неговата владеачка партија ги изгуби парламентарните избори и дека сега преминува во опозиција.
Лидерот на досегашната опозициска коалиција „ Грузиски сон“ милијардерот Бидзина Иванишвили вети дека дека Грузија ќе го продоложи патот кон НАТО и ЕУ, но и дека ќе ги нормализира односите со Русија.
Според првичните резултати досегашната опозициската коалиција има 52 процент од гласовите а Саакашвили и неговото Обединето национално движење имаат 41 процент од гласовите. Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави во Брисел дека изборите се показател за демократските процеси во Грузија.
XS
SM
MD
LG