Достапни линкови

Азербејџан-Амнести побара ослободување на опозицискиот активист


Младинскиот опозициски активист Заур Гурбанли

Амнести Интернејшанал побара од Азербејџан да биде ослободен младоит акативист Заур Гурбанли кој беше приведен во главниот град Баку во текот на викендот. Гурбанли е предводник на Нида, опозициско младинско движење кое исто така е во кампања за демократија и човекови права. Гурбанли беше инволвиран во кампања за демократија во која се осудува кршењето на човековите права во Грузија. Минситерството за Внатрешни работи Сободна кажа дека Гурбанли се сомничи дека има врски со илегални операции со наркотици и дека илегални документи биле најдени во неговата канцеларија. Амнести објави дека опозициските активисти на Азербејџан често се приведуваат од полицијата и дека се монтираат случаи против нив.
XS
SM
MD
LG