Достапни линкови

Во Пакистан нови понуди за главата на режисерот на контроверзниот филм


Поранешен пакистански пратеник Икрамулах Шахид понуди 200 илјади долари на оној кој ќе го убие режисерот на анти-исламскиот филм кој ги разлути муслиманите низ светот. Тој својата понуда ја соопшти на протестите во Пешавар пред 15 илјади демонстранти. Протетсите биле организирани од радикалните исламски и милитантни групи.
Претходно слична понуда даде и министер за железници Гулам Ахмед Билоу кој понуди 100 илјади долари за човекот кој стои зад филмот. До сега најмалку 23 луѓе загинаа во Пакистан на протестите против филмот “ Невиноста на муслиманите“ .
Режисерот на филмот Накула Баселеј Накула веќе е приден во САД затоа што ги прекршил правилата за условна казна со користење на интернет.
XS
SM
MD
LG