Достапни линкови

Парламентарни избори во Грузија


Михаил Саакашвили, Биѕина Иванишвили
Грузијците денеска гласаат на парламентарни избори што би требало да го обликуваат идниот политички курс во земјата. 14 политички партии и две коалиции се надеваат дека ќе влезат во парламентот со 150 пратенички места. Владејачката партија на претседателот Михаил Саакашвили доминира во Грузија од „Розевата револуција“ во 2002 година. Опозициониот блок го води тајкунот Биѕина Иванишвили кој од претседателот Саакшвили е обвинет дека им служи на интерсите на официјална Москва.
XS
SM
MD
LG