Достапни линкови

Парламентарни избори во Грузија


Во Грузија се гласа за нов состав на парламентот. Обединетотот национално движење на актуелниот претсеадтел, Саакашвили ќе се натпреварува со колаицијата на Грузискиот сон предводена од тајкунот Бидзина Иванишвили. Набљудувачите трката ја оценуваат за многу неизвесна. Опонентите го обвинија Саакашвили за монополизирање на моѓта и вовлекување на Грузија во разурнувачката војна во Русија во 2008. Од ОБСЕ рекоа дека би сакале изборите да се решат во избирачките кутии а не на улица.
XS
SM
MD
LG