Достапни линкови

Почина претседателот на Хрватскиот Парламент


Претседателот на Хрватскиот Парламент Борис Шперм
Претседателот на Хрватскиот Парламент, Борис Шперм денеска почина од рак во болница во САД, јавува хрватската новинска агенција ХИНА. Претседателот Шперм боледувал од рак на кожата и повеќе од еден месец бил на лекување во „Андерсон центар за канцер“ во американскиот град Хјустон.
Шперм бил избран за претседател на Саборот во декември 2011 година, по победата на парламентарните избори на опозициската коалиција предводена од неговата Социјалдемократска партија.
XS
SM
MD
LG