Достапни линкови

Започна судењето на батлерот на папата


Во Ватикан започна судењето на поранешниот батлер на папата, кој е обвинет дека украл коренспонденција на папата и им ја дал на новинари. Доколку биде осуден, Паоло Габриеле ќе се соочи со затворска казна од најмногу четири години. Тој веќе го призна обвинението и побара од папата да биде помилуван. Габриеле рече дека дозволил документите да протечат за да го сврти вниманието на корупцијата во врвот на Римокатоличката Црква бидејќи чувствувал дека папата не е свесен за тоа.
XS
SM
MD
LG