Достапни линкови

Протести во Рим против мерките за штедење


Рим, 28.09.12.
Околу 30 илјади луѓе протестираа во Рим против владините мерки за штедење во јавниот сектор. Премиерот Марио Монти изјави дека со тоа би се заштедиле околу 34 милијарди евра до 2014 година. Стапката на невработеност во Италија во јули годинава изнесуваше над 10 ипол насто и е највисока од 2004 година.
XS
SM
MD
LG