Достапни линкови

Штајнбрик ривал на Меркел на наредните избори


Пер Штајнбрик
Германската опозициска Социјадемократска партија денеска го наименува поранешниот министер за финансии Пер Штајнбрик за свој кандидат за канцелар на парламентарните избори во идната година. Штајнбрик е економист од Хамбург и од 2005 до 2009 година беше министер во големата коалиција меѓу социјалдемократите и конзервативците на канцеларката Ангела Меркел.
XS
SM
MD
LG