Достапни линкови

Објавени имињата на грчките корумпирани политичари


Некои грчки медиуми денеска ги објавија имињата на 36-мина грчки политичари кои се под истрага за корупција и даночно затајување, вклучувајки го и претседателот на парламентот Евангелос Меимаркакис.На списокот се 11 поранешни министри, 10-мина заменици министри и 12 сегашни или бивши пратеници. До истрагата дојде откако Министерството за финансии вети дека ќе ја сузбие даночната евазија која с епроценува дека ја чини Грција милијарди евра годишно.
XS
SM
MD
LG