Достапни линкови

Франција со нов предлог буџет


Германскиот канцелар Ангела Меркел и Францускиот претседател Франсоа Оланд
Француската влада денска треба да го претстави новиот контроверзен буџет со кој драстично се зголемуваат даноците со цел да се намали дефицитот за 30 милијарди евра, односно од сегашното ниво од 4 ипол насто, на 3 проценти од бруто домашниот производ. Според владата, со новите поголеми даноци ќе бидат погодени само 10 насто од даночните обврзници во земјата. Новата ставка од 75 насто за оние што годишно заработуваат над милион евра опфаќа само 3000 французи, наведува владата.
XS
SM
MD
LG