Достапни линкови

Грција - обид за договор на мерките за штедење


Грција - штрајк на Синтагма
Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска ќе се сретне со коалициските партнери Евангелос Венизелос од ПАСОК и Фотис Кувелис од Демократската левица, за да го финализираат пакетот за заштеда на 11,5 милијарди евра и собирање дополнителни две милијарди евра од нови даночни мерки, jaви МИА од Атина.
Договор треба да биде постигнат до состанокот на министрите за финансии на Еврозоната на 8 октомври за да можат да министрите да решаваат за доделување на следната транша помош за Грција во висина од 31,5 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG