Достапни линкови

Полицијата се судри со демонстрантите во Атина


Архивска фотографија.
Грчката полиција со солзавец се справува со демонстрантите во Атина, кои фрлаат со камења и молотови коктели кон полицијата. Демонстрантите протестираат против новите мерки за штедење. Околу 50 илјaди луѓе протеситраат пред зградата на Парламентот, а вработените во јавниот и приватниот сектот одржуваат 24 часовен генерален штрајк, подржан од двата најголеми синдикати. Илјадници полицајци се распоредени во Атина за да спречат насилни протести.
Новото намалувања на трошоците е предуслов за обезбедување на следната транша финансиска помош за Грција.
XS
SM
MD
LG