Достапни линкови

Нови повици за прекин на крвопролевањето во Сирија


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара глобална иницијатива за прекин на крвопролевањето во Сирија. Во своето обраќање пред Советот за безбедност Бан рече дека 18 месечниот конфликт претставува регионална беда со глобални реперкусии. Американскиот претседател Барак Обама им изрази подршка на жителите на Сирија кои се бунтиваат против претседателот Башар ал Асад кој, според Обама е диктатор кој го масакрира споствениот народ.
XS
SM
MD
LG