Достапни линкови

Путин побара построги казни за пијаните возачи


Рускиот претседател Владимир Путин.
Рускиот претседател Владимир Путин повика построго да се казнува возењето во пијана состојба. Изјавата на Путин доаѓа во ист ден кога полицијата соопшти дека идентификувале повеќе од 80 пијани возачи. За време на викендот пак пијан возач усмрти 7 луѓе, а неколкумина беа повреднеи.
Повеќе од 7.000 случаи на возење во пијана состојба регистрирала полицијата од почетокот на оваа година досега. Над 150 сообраќајни незгоди се случиле по вина на пијани возачи од јануари до август, во кои 15 луѓе загинаа, а 205 се повредени.
XS
SM
MD
LG