Достапни линкови

За Русија изборите во Белорусија биле слободни


Парламентарните избори во Белорусија беа слободни и отворени, соопшти руското Министерството за надворешни работи. Тие изразија жалење поради „специјалното мислење“ за изборите од страна на ОБСЕ/ ОДИХР. Министерството соопшти дека прелиминарните проценки на ОДИХР имале политизиран пристап. ОДИХР соопшти дека гласањето уште од самиот почеток не било конкурентно, бидејќи опозицијата бојкотираше. Ниту еден опозициски член не доби место во парламентот. Вашингтон го критикуваше гласањето и рече дека ни било ниту слободни ниту фер.
XS
SM
MD
LG