Достапни линкови

Седница на парламентот на Северна Кореа


Ким Џонг Ун
Севернокорејскиот, главно церемонијален, парламент заседава по втор пат во изминативе шест месеци. Народното собрание кое има 687 делегати под водството на претходниот лидер Ким Џонг Ил заседаваше само еднаш годишно и тоа на пролет. Денешната седница е втора откако неговиот син Ким Џонг Ун ја презеде власта во април годинава.
XS
SM
MD
LG