Достапни линкови

Во употреба првиот кинески носач на авиони


Кина денеска соопшти дека почна да го употребува својот прв носач на авиони. До ова доаѓа во време на големи тензии меѓу Кина и Јапонија поради територијалниот спор во Источното кинеско море. „Бродот „Лиаонинг“ ќе има важна улога во одбраната на суверените интереси на Кина“, се наведува во соопштението на кинеското министерство за одбрана во кое се додава дека трупот на носачот бил произведен во Русија.
XS
SM
MD
LG