Достапни линкови

Голема операција против хакерите во Србија


Српскиот премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ соопшти дека е преземена голема операција за откривање на хакери, кои преку компјутерски измами ги оштетиле локалните телекомуникациски оператори за повеќе од 10 милиони евра.

Во операцијата под име „Централа“ учествувале припадници на службата за борба со организираниот кримина во координација со специјалното обвинитество за високотехнолошки криминал.

Акцијата се спроведува во Белград, Ниш и Панчево,.
XS
SM
MD
LG