Достапни линкови

ОБСЕ- изборите во Белорусија ниту фер, ниту слободни


Антонио Милошоски, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ за изборите во белорусија.
Параламентарните избори во Белорусија не беа ниту слободни, ниту фер, велат од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), за вчерашните избори во Белорусија.
Од ОБСЕ велат дека изборите на кои немаше претставници од опозицијата не беа „конкурентни од самиот почеток“.

Антонио Милошоски, шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за изборите рече дека имало недостаток на неутралност и непристрасност при гласањето. А тоа „сериозно ја поткопува довербата на јавноста во процесот.“
Набњудувачкиот тим пак испратен од Заедницата на независни држави, предводена од Русија ги оцени изборите како слободни, демократски и во согласност со националните закони.
XS
SM
MD
LG