Достапни линкови

Новиот парламент на Белорусија без опозиција


Белоруските власти соопштија дека на вчерашните парламентарни избори имало голем одѕив на гласачите. Според првичните резултати, победија партиите кои го поддржуваат долгогодишниот претседател Александар Лукашенко. Централната изборна комисија соопшти дека одѕивот бил над 74 насто и оти веќе биле избрани 109 пратеници. Само на едно изборно место се уште нема победник. Главните две опозициски партии ги повикаа своите избирачи да ги бојкотираат изборите поради навестената изборна измама, но и проблемот со политичките затвореници
XS
SM
MD
LG