Достапни линкови

Сириската опозиција бара да престане насилството


Сириската опозиција ги повика владата и вооружените бунтовници веднаш да престанат со насилството. Ова беше речено вчера по оддржаниот состанок во Дамаск, кој беше организиран од Националното координативно тело за демократски промени во Сирија, организација сочинета од 16 опозициски групи.
На конференцијата присуствуваа ирански, руски и кинески дипломатски делегации. Состанокот следуваше откако 29 опозициски партии објавија дека бараат одложување на конференцијата која би ја обединила опозицијата затоа што сириската казнета опозиција – Националниот Конгрес одби да биде дел од конференцијата.
Сирискиот Национален Конгес смета дека опозиција дозволува да бидат користена исклучиво за пропаганда.
XS
SM
MD
LG