Достапни линкови

Изборите во Белорусија валидни и покрај бојкотот на опозицијата


Централната изборна комисија на Белорусија објави дека парламентарните избори во земјата се валидна, откако одѕивот на гласачите ги помина потребните 50 проценти. Опозициските партии повика на бојкот на изборите, барајаќи ослободување на политичките затвореници. Претходно, претседателот Александар Лукашенко изјави дека меѓународните набљудувачи треба да се угледаат на тоа како Белорусија спроведува избори, како што рече тој „отворено и искрено“.Тој исто така рече дека се надева на подобри односи со Западот по изборите.
XS
SM
MD
LG