Достапни линкови

Бомбашки напад во католичка црква во Нигерија


Архивска фотографија- бомбашки напад пред католичка црква во Нигерија.
Бомбаш-самоубиец денеска нападнал католичката црква во северниот дел на Нигерија. Во нападот врз католичката црква Свети Јован во Баучи, загинале двајца луѓе, а 46 лица се повредени.
Сектата Боко Харам која се бори со нигериската влада има изведено неколку напади на христијански цркви, но таквите напади станаа поретки во последниве недели. Наместо тоа, Боко Харам се насочија кој телефонските предаватели за да ги прекинат комуникациите. Според Асошиејтед прес скоро 700 луѓе се убиени во нападите од страна на Боко Харам од почетокот на оваа година.
XS
SM
MD
LG