Достапни линкови

Лукашенко се надева на подобри односи со Западот


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко.
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека се надева на подобри односи со Западот по парламентарните избори во земјата. Лукашенко го даде својот коментари откaко гласаше во Минск. Тој им порача на меѓународните набљудувачи дека тие треба да „научат да организира избори на начинот на кој тоа е направено во Белорусија - Отворено и искрено.“
Две опозициски партии повикаа на бојкот на изборите, барајќи ослободување на политичките затвореници. Од Изборната комисија очекуваат одзивот да биде околу 67 отсто.
XS
SM
MD
LG