Достапни линкови

Кина го откажа одбележувањето на годишнината од дипломатските односи со Јапонија


Анти-јапонски демонстрации во Кина.
Кина денеска ги откажа сите настани планирани за одбележувањето на 40-годишнината од дипломатските односи со Јапонија, јави државната кинеска новинска агенција Ксинхуа. Според агенцијата настаните со кој се одбележува „Кинеско –јапонското пријателство ќе се одржат во соодветно време“. Настаните беа планирани за на 27 септември.
Двете земји се во напнати односи, околу група на острови во Јужното Кинеско Море.
Претставници на Министерството за надворешни работи на Кина не го потврдија откажувањето на годинешните настани. Во двете земји изминатите денови има демонстрации со кои меѓусебно се обвинуваат за зголемувањето на тензиите.
XS
SM
MD
LG