Достапни линкови

Во Бангладеш генерален штрајк против анти- исламскиот филм


Во Бангладеш денеска се затоврени училиштата и фирмите откако конзервативните исламска групи повикаа на генерален штрајк во знак на протест против филмот со кој се исмева пророкот Мухамед.
Вчера во главниот град Дака, имаше судири меѓу демонстрантите и полицијата, при што десетици луѓе беа повредени, а десетици други уапсени.
Демонстрантите палеа возила, а полицијата употреби солзавец за да ја растера толпата.
Во петокот, на протестите во Дака, имаше околу 10 илјади луѓе.
Филмот „Невиност на муслиманите“ предизвика насилни протести во муслиманскиот свет.
XS
SM
MD
LG