Достапни линкови

Во Минхен почна 179. Октоберфест


Во Минхен денеска е отворен 179. Празник на пивото Октоберфест на кој се очекува да пристигната над 100 милиони гости од сите земји од светот.Минатата година посетителите испија околу 8 милиони литри пиво. Ланскиот Октобарфест го посетија речиси седум милиони луѓе.Фестивалот завршува на 7-ми октомври.
Фестивалот започнува од центарот на Минхен со поворка од околу илјада лица. По прошетката на улиците на Минхен, забавата продолжува на Терезината ливада каде се поставуваат шатори во кои има пиење и јадење, а фестивалот го отвори градоначалникот.Октобарфест се одржува повеќе од 200 години откако е основан во 1810 година како улична веселба на трки со коњи во чест на венчавката на баварскиот принц Лудвиг и саската принцеза Тереза.
XS
SM
MD
LG