Достапни линкови

Оланд и Меркел одбележуваат годишнина од помирувањето


Претседателот на Франција Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел заедно денеска ќе ја одбележат годишнината од помирувањето на двете држави по Втората Светска Војна Оланд допатува во Лудвигзург,на југозападот на Германија каде со Меркел ќе присуствува на свеченоста по повод говорот кој тогашниот фарнцуски лидер Шарл Де Гол го дал во тој град пред 50 години.Де Головото обраќање кон младите се смета за голем чекор кон изградбата на германско -француското пријателство,отако двете земји во двете светски војни беа на спротивните страни.По Втората Светска Воја Де Го и германскиот канцелар Конрад Аденауер ги презедоа првите напори со цел помирување,а зближувањето на двете држави стана придвижувач на европското обединување.
XS
SM
MD
LG