Достапни линкови

Пакистан - 16 загинати во протестите


Исламабад
Најмалку 16 лица загинаа денеска во Пакистан за време на протестите поради филмот со кој се исмева пророкот Мухамед и карикатурата во француски магазин. 12 лица загинале при престрелка меѓу полицијата и демонстрантите во Карачи. Таму, како и во Лахоре и Исламабад, демонстрантите се обиделе да ги нападнат американските и француските дипломатски преставништва. Се јавува и дека тројца загинале во Пешевар каде што демонстрантите запалија две кино сали и Трговска Комора.
XS
SM
MD
LG